10:55, 8 січня 2023 р.
Український чиновник каже, що час миротворцям ООН на АЕС
Як помляють Головні новини Дейком, Україна хоче, щоб ООН направила миротворців на Запорізьку атомну електростанцію навіть без угоди з Росією про створення там зони безпеки, заявив глава Державної атомної енергокомпанії України.
Україна закликала миротворців ООН на місце з вересня. Але цей коментар став першим випадком, коли український ядерний чиновник публічно запропонував розгорнути миротворців за відсутності угоди про створення зони безпеки на АЕС, яку Росія взяла під контроль незабаром після вторгнення в країну 24 лютого.
Запорізька атомна електростанція, найбільша в Європі, зазнавала неодноразових обстрілів і відключень електроенергії, що викликає занепокоєння щодо радіоактивної катастрофи. Україна і Росія обмінюються відповідальність за обстріл
Рафаель Гроссі, голова Міжнародного агентстваз атомної енергії (МАГАТЕ), сподівався стати посередником у досягненні угоди між Росією та Україною про зону безпеки до січня.
Петро Котін, голова НАЕК «Енергоатом», заявив, що відсутність угоди означає, що Рада БезпекиООН, постійним членом якої є Росія, має розмістити миротворців.
“Проблема в тому, що немає рішення (на) рівні МАГАТЕ”, – сказав Котін в онлайн-інтерв’ю Reuters зі свого офісу в Києві у вівторок. “Процес не просувається. Ми б пропонували вивести цю проблему на наступний рівень”, – сказав він.
Перспективи були непевні. Росія може накласти вето на будь-яку резолюцію Ради Безпеки щодо миротворців. Але Котін сказав, що це підвищить обізнаність громадськості про дії Москви.
Він сказав, що миротворчі сили будуть способом покласти край російському контролю над заводом. Однак відсутність зони безпеки може ускладнити встановлення кордонів зони контролю миротворчої місії, потенційно наражаючи миротворців на небезпеку.
У жовтні президент Росії Володимир Путін видав указ про передачу заводу від НАЕК “Енергоатом” до дочірньої компанії російського Росатома. Київ назвав цей крок крадіжкою.
За словами Котіна, на внутрішньому засіданні в середу офіційні особи України обговорять, як підняти питання миротворців на розгляд Ради Безпеки.
МАГАТЕ не відразу відповіло на запит про коментар.
За словами Котіна, Росія змусила 1500 українських робітників у Запоріжжі підписати контракти, згідно з якими вони працюють на підрозділ Росатома. На заводі працює близько 6 тис. робітників, а до війни їх було 11 тис. Котін сказав, що близько 10% українського робочого персоналу заводу були серед тих, хто підписав контракти, а решта були на неопераційних посадах.
Зупинки можуть бути шкідливими для атомних станцій, якщо не проводити ретельне технічне обслуговування, і Котін стурбований тим, що порушення зв’язку між персоналом і Енергоатомом через дії Росії може призвести до погіршення стану Запорізької АЕС.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
22:40
2 жовтня
ТОП новини
live comments feed...