Експропріація майна шляхом застосування санкцій, або спеціальна конфіскація як правовий інститут в сучасному вигляді була поступово введена в українське законодавство України, аж в далекому 2013 року. Це було необхідним рішенням для виконання Плану дій з лібералізації візового режиму між Україною та ЄС. Відповідно Кримінальний та Кримінально процесуальний кодекси доповнили такими положеннями, що передбачають порядок конфіскації активів, які були отримані злочинним шляхом. Однак, навіть через 9 років запровадження даного правового інституту в громадян України до сих пір залишаються питання щодо самого розуміння спеціальної конфіскації. В чому і вбачається актуальність розгляду даної тематики на сьогодні. А тому у цій інформаційній статті ми поговоримо про особливості застосування спеціальної конфіскації в рамках кримінальних проваджень.

Що слід розуміти під спеціальною конфіскацією майна?

У кримінальному праві під спеціальною конфіскацією майна розуміють примусове та безоплатне вилучення у власність держави грошових коштів, цінностей та іншого майна через вчинення громадянином суспільно небезпечного діяння (злочину), основне покарання за яке передбачає позбавлення волі або застосування штрафу у розмірі 3000 НМДГ, а також низкою інших статей ККУ - 150, 154, 244, 301, 319, 363 тощо (даний перелік є неповним).

Спеціальна конфіскація майна часто використовується як інструмент для позбавлення правопорушників отримання вигоди від їхніх злочинних дій та як засіб стимулювання до зменшення злочинної діяльності загалом.

Хто приймає рішення про застосування спеціальної конфіскації майна?

Рішення про застосування спеціальної конфіскації приймає судовий орган влади, оскільки тільки він має відповідні на це повноваження, що визначені у чинному українському законодавстві.

Рішення про застосування спеціальної конфіскації може бути прийнято:

  • в обвинувальному вироку судового органу влади;
  • в ухвалі судового органу влади про звільнення від кримінальної відповідальності;
  • в ухвалі судового органу влади про застосування заходів до особи як медичного та виховного характеру.

Якщо кримінальне провадження закривається працівниками правоохоронних органів, в особі слідчого або прокурора, то рішення про застосування спеціальної конфіскації приймається в ухвалі слідчого судді на підставі поданого відповідного клопотання.

Коли може бути застосована спеціальна конфіскація?

Кримінальний та Кримінально процесуальний кодекси передбачають, що спеціальна конфіскація застосовується до грошових коштів, цінностей та іншого майна, лише у випадках:

  • якщо таке майно було отримано через вчинення злочинної діяльності;
  • якщо таке майно використовувалося з метою схиляння чи примушування особи до вчинення кримінального правопорушення, фінансування злочину або було його безпосереднім предметом;
  • якщо таке майно було виготовлено, пристосовано чи використано особою як засіб вчинення злочину.

Якщо спеціальна конфіскація на момент прийняття рішення судовим органом влади неможлива через те, що майно було зіпсованим або перетвореним, то в такому випадку буде конфіскована відповідна грошова сума, яка дорівнює вартості такого майна.

Чи може застосовуватися спеціальна конфіскація до майна третіх осіб?

Чинними положеннями кримінального права та процесу передбачається застосування спеціальної конфіскації до майна третіх осіб, у випадках коли:

  • громадянин набув майно злочинним шляхом за ціну, яка є набагато нижчою від ринкової (обовʼязкова умова про те, що особа повинна знати про незаконність набуття такого майна);
  • громадянин набув майно у свою приватну власність під час здійснення кримінальних правопорушень або іншої незаконної діяльності;
  • громадянин отримав майно на безоплатній основі від особи, що здійснювала кримінальні правопорушення або іншу незаконну діяльність;
  • громадянин отримав майно у свою приватну власність після повідомлення йому про підозру у вчиненні злочину;
  • громадянин отримав грошові кошти з метою придбання майна від особи, яка вчиняла кримінальні правопорушення або іншу незаконну діяльність.

Важливо! Для того, щоб застосувати положення спеціальної конфіскації до майна третіх осіб потрібно надавати суду відповідні докази про те, як це майно було набуте громадянином.

Якщо у вас залишилися питання щодо застосування спеціальної конфіскації, то в такому випадку звертайтесь за юридичними послугами до адвокатського обʼєднання “Брати Федорови”. Наші юристи та адвокати володіють не тільки багаторічним досвідом роботи у галузі кримінального права по всій території України, а й також мають відповідні юридичні знання щодо всіх проблемних питань, які виникають у громадян на практиці. Крім цього, ми працюємо тільки на результат для наших клієнтів. А тому не зволікайте та звертайтесь саме до нас!