Вино – один із найпопулярніших напоїв у світі. Просто уявіть, що кожного року людство випиває близько 24 млрд літрів вина. Виготовляють вино понад 100 сортів винограду. А географія його виробництва настільки широка, що можна влаштовувати «світовий тур».

Сучасні виробники створюють вино і за традиційними технологіями, і з використанням найсучасніших методик. Деякі винороби вважають, що вино можна і потрібно виробляти тільки з винограду, інші додають різні ягоди в напій. Є навіть окремий сорт вина, яке взагалі не містить винограду, це гранатове вино.

Для того, щоб простіше було розбиратися в цьому різноманітті, варто трохи познайомитися з класифікацією вина за різними параметрами.

Класифікація вина

На даний момент представлені безлічі класифікацій вин, часом простому обивателю складно розібратися у всьому. З цією метою нижче представлено спрощену класифікацію, яка містить усі основні моменти, які допоможуть розібратися у виборі вина.

За кольором

За кольором вина можуть бути 3 видів:

Червоне вино роблять із червоних сортів винограду. Воно має насичений червоний колір, його важко переплутати з іншими.

Біле вино, як не дивно, може вироблятися як з білих сортів винограду, так і з деяких червоних. В останньому випадку виноград спочатку позбавляють шкірки, бо саме вона відповідає за колір, і тільки потім обробляється і піддається бродінню.

Рожеве вино відрізняється від червоного та білого за технологією виробництва. Його колір залежить переважно не від сорту винограду, а від часу контакту виноградного соку зі шкіркою ягоди, від витримки вина тощо.

Для виробництва рожевого вина ніколи не змішують біле та червоне вино. Це припустимо лише для виробництві ігристих сортів, але навіть там не дуже часто використовується.

За вмістом цукру

Вино за кількістю цукру ділиться на сухе, напівсухе, напівсолодке та солодке.

  • Сухе вино не містить цукру більше 4 г на літр,
  • Напівсухе від 4 до 18 г,
  • Напівсолодке від 18 до 45,
  • Солодке (десертне) містить понад 45 г на літр вина.

За вмістом вуглекислого газу

За вмістом вуглекислого газу вино буває тихе та ігристе. Зрозуміло, що до першого типу відносяться більшість класничних сортів вина, до другого – тільки шампанське та інші вина «з бульбашками».

За вмістом спирту

За вмістом спирту вина бувають класичні та кріплені. Класичні вина набувають своєї міцності шляхом бродіння. У кріплені вина на одному з етапів виробництва додають виноградний спирт.

З чим вживати вино

При виборі продуктів для закуски під вино необхідно користуватися золотим правилом сомельє: поєднувати прості та складні смаки.

  • Якщо вино містить багатошаровий букет, не потрібно вживати складні закуски. Підійдуть прості страви, що складаються з 1-2 інгредієнтів.
  • Легке вино можна доповнити багатокомпонентними закусками.

Білі вина найчастіше поєднують або з морепродуктами, або з іншими легкими стравами, які не будуть заважати насолоджуватися тонким букетом. Менш вимогливим алкоголем до закусок є сухе червоне вино. Підійдуть майже всі м'ясні страви, італійська кухня, різноманітні овочі та десерти.

А купити пляшечку вина за своїм смаком найкраще в інтернет-магазині Vinasge. Тут на вас чекає величезний вибір, приємні ціни, зручна доставка по всій Україні. А ще корисні поради від професійних сомельє, як при виборі напою, так і в питаннях поєднання обраного сорту вина або міцного напою з різними кулінарними стравами.