Російська збройна агресія в Україні негативно вплинула на вітчизняний будівельний ринок. Ціни на огорожі та покрівельні матеріали стрімко пішли вгору. Ми проаналізуємо, які конкретні чинники вплинули на вартість трьох категорій — профнастилу, металочерепиці та забору жалюзі. Їх об’єднує одна сировина, рулонна сталь. З її постачанням у 2022 році в Україну виникли проблеми.

У лютому 2022 року Україна чекала на нові постачання рулонної сталі в порти. У листопаді 2021 року закупили бухти металу у постачальників. Серед них одними з найбільших є Південна Корея, Індія та Китай. Справа в тому, що заводи-виробники профнастилу на початку року завжди мають мінімальні запаси рулонної сталі на своїх складах. Профнастил — сезонний матеріал, який за літо-осінь, коли активно йде будівництво, вичерпується. Коли на початку року прибувають нові бухти металу, виробництво знов запускається. Профнастил Цена в Украине.

У 2022 році росія почала бомбити українські міста й інфраструктуру, зокрема і порти. Тому кораблі з бухтами рулонної сталі мусили шукати іншого пункту призначення. Вони стали на перевалку в Туреччині. Там рулонну сталь перевантажили на автомобілі і повезли в Україну суходолом.

Такі зміни логістичного маршруту негативно позначилися на вартості профнастилу. По-перше, зросла ціна на доставку. Морський шлях діяв давно, він дешевший і швидший. Автошляхи виявилися складними, оскільки зайняли більше часу, бо на кордонах утворилися великі черги. По-друге, зросла вартість пального. По-третє, пошук сталі в Європі, щоб заповнити дефіцит в Україні у зв’язку з війною, виявився складним. Особливі проблеми виникли з товстолистовою сталлю для профнастилу типу ПК-75 чи Т-92. Раніше сировину товщиною 1,0 чи 1,2 мм виготовляв ММК ім. Ілліча. Зараз комбінат і сам Маріуполь дуже пошкоджені. А європейський замінник коштує вдвічі дорожче українського.

Всі фактори призвели до того, що ціна на профнастил виросла порівняно з попередніми роками.

Ціна на забор жалюзі зросла на 25%

Схожа ситуація склалася з забором жалюзі. Він теж виготовляється з рулонної сталі. Через порушення логістичного маршруту, подорожчання пального, дефіциту сталі в Європі ціна на забор жалюзі піднялася на 25% порівняно з довоєнними місяцями. До перерахованих причин додамо ще одну. Це ріст курсу долара та євро до гривні. Коливання іноземних валют значно впливають на вартість рулонної сталі. Забор Жалюзи.

Металочерепиця подорожчала на 30%

Ріст ціни не обійшов і металочерепицю. Покрівельний матеріал подорожчав найбільше порівняно з профнастилом та забором жалюзі, бо для виготовлення квадратного метра металочерепиці задіюється більше рулонної сталі. Тому ціна на металочерепицю піднялася на 30%.

У лютому, березні та квітні попит на металочерепицю впав. Тоді 75% українських підприємців припинили свою діяльність. Населення тікало від рашистів, хтось пішов на фронт, а хтось допомагав армії. Ринок металочерепиці ожив у травні. Тоді жителі деокупованих територій стали повертатися додому. Люди ремонтували покрівлі, бо зима 2023 року прийде швидко. Однак якщо порівняти вартість металочерепиці з доковідними місяцями 2020 року, то стане зрозуміло, що ціна на цей покрівельний матеріал виросла втричі. Цена на металлочерепицу в Украине.

Аналізуючи ситуацію, скажемо, що покрівельні матеріали та огорожа будуть далі рости в ціні. Основний фактор — підвищення курсу долара і євро та падіння гривні. Якщо цей процес зупиниться, то ціни на металочерепицю, профнастил та забор жалюзі нормалізуються. Наскільки швидко це станеться, побачимо. Бо єдине, що зупинить ріст вартості, — перемога України. Тому працюймо далі й вірмо в ЗСУ!