Елементи з Миколаївщини та Сумщини занесли до нематеріальної культурної спадщини

До нематеріальної культурної спадщини занесли елементи з Миколаївщини та Сумщини

До національного переліку елементів нематеріальної спадщини України внесли таврійський розпис та бувальщини про конотопську відьму.

Про це повідомляє Міністерство культури.

Відповідно до наказу відомство включило до переліку "традиція і практику просторового та ужиткового оздоблення на Миколаївщині: таврійський розпис" та "культуру побутування бувальщин про конотопську відьму".

За даними Мінкульту, місцеві громади мають вжити заходи щодо врахування рекомендацій та пропозицій Експертної ради з питань нематеріальної культурної спадщини.

Історія таврійського розпису

Таврійський розпис сформований на Кінбурнській косі на Миколаївщині. Люди виготовляли прикраси, орнамент використовували на одязі та тканині, прикрашали їм свої домівки. Таврійський розпис символізував оберіг, тому часто над дверима або біля вікон люди зображували пару білих лебедів, які закривають своїми крилами оселю.

У мотивах розпису переважають морська, рослинна та тваринна тематика. Для малювання зазвичай використовують відтінки синього на білому або блідо-блакитному фоні, який називають "сивим туманом".

Таврійський розпис

Таврійський розпис Фото робіт: Любов Паранюк Конотопська відьма

Мінкульт відзначає, що бувальщини про відьом зосереджені на Сумщині у Конотопі та сусідньому селі Підпилипне.

Конотопська відьма – це персонаж із повісті "Конотопська відьма" Григорія Квітки-Основ’яненка. У своєму творі письменник описував обряди з ворожіння та замовляння. Квітка-Основ’яненко написав повість базуючись на віруваннях про відьом, які є у звичаях українського народу.

Відтак у Конотопі у міському музеї зберігають історію про героїв цієї повісті. Там є окрема експозиція присвячена конотопським відьмам.

Музейний зал Конотопської відьми у Конотопі

Музейний зал "Конотопської відьми" у Конотопі Локальна історія

Нині у київському театрі Івана Франка грають виставу "Конотопська відьма" Івана Уривського та зняли фільм "Конотопська відьма" Андрія Колесника.