Заходи з екологічного оздоровлення Південного Бугу

Державне підприємство «Національна атомна енергогенеруюча компанія «Енергоатом» ініціює заходи з оздоровлення Південного Бугу, зокрема очищення малих річок Миколаївщини. У листі на адресу голови держадміністрації Миколаївської області О. Стадніка за підписом т.в.о. президента компанії П. Котіна запропоновано внести відповідні доповнення до «Програми розвитку водного господарства Миколаївської області на 2020-2021 роки». Звернення викликане ситуацією, що склалася в басейні Південного Бугу протягом останніх років.

У листі, зокрема, зазначається, що, починаючи з 2015 року, рівень води в річці почав падати. Зменшення водності пояснюється негативними змінами в екологічному стані водних ресурсів, причинами глобального масштабу, пов’язаними з потеплінням клімату, та локальними, спричиненими діяльністю людини. У спекотні періоди року в умовах малої водності зростає антропогенне навантаження на річковий стік, що виявляється в збільшенні забору води на господарські потреби.

Щоправда, на теперішній час водозабір у басейні Південного Бугу зменшився в шість разів. На початку 90-х років він становив 1,8 млрд м3, у 2017-му - 298,6 млн м3. Значне скорочення забору поверхневих вод призвело до відповідного зменшення скидів стічних вод різної категорії якості та безповоротних втрат. Та, незважаючи на певне зменшення антропогенного навантаження, загальна гідроекологічна ситуація в річковому басейні залишається достатньо проблемною, зокрема через незадовільний технічний стан каналізаційних очисних споруд низки населених пунктів.

Енергетики наголошують, що вирішення еколого-економічних проблем необхідно здійснювати на якісно новому рівні, відповідно до суттєвих змін характеру природокористування, концепції розвитку водного господарства, з врахуванням світового досвіду управління природними комплексами.

У зверненні підкреслюється, що через нестачу води під загрозою не лише стабільність роботи Олександрівської ГЕС, Ташлицької ГАЕС і Южно-Української АЕС (так, на ОГЕС протягом 2015-2019 рр. гідроагрегати не працювали 380 днів). Державне агентство водних ресурсів України на офіційному сайті попередило (посилання https://www.davr.gov.ua/news/tshodo-vodogospodarskoi-obstanovki-na-vodnih-obyektah-ukraini-povyazanoi-z-malovoddyam-stanom-na-2-serpnya-2017-roku), що через аномальні осінь і зиму 2019-2020 рр. вперше за 120 років можуть бути обмежені права користування водою. Спираючись на статтю 45 Водного кодексу України, Держагентство наголошує, що за настання маловоддя права водокористувачів можуть бути обмежені або змінені умови водокористування, зокрема скиди води через греблі ГЕС. Зазначено, що в разі вжиття таких заходів пріоритетність надаватиметься забезпеченню питних і побутових потреб населення.

Позиція водного агентства базується на даних Укргідрометцентру, які свідчать, що сьогодні на більшості річок України спостерігається низька водність. Весняне водопілля на українських річках цього року відсутнє, а маловоддя може призвести до пересихання малих водотоків.

За визначеннями Міжнародної спільноти національний поріг мінімального водозабезпечення, необхідного для задоволення потреб сільського господарства, промисловості, енергетики та збереження довкілля в розрахунку на одну особу становить 1700 м3/рік. У разі зниження цього показника до 1000 м3/рік прийнято говорити про дефіцит водних ресурсів, а якщо він не перевищує 500 м3 - про абсолютний їх дефіцит.

Для басейну р. Південний Буг характерний хронічний дефіцит водних ресурсів, оскільки водозабезпеченість на одного жителя протягом останніх років становить лише 880 м3/рік. Зменшення водності річки викликане, окрім зміни клімату, ще й зарегульованістю її басейну. За кількістю штучних ставків і водосховищ він посідає перше місце в Україні (8,4 тис. і 188 відповідно). На ньому побудовано та експлуатується 50 малих ГЕС.

Висновок з вищезазначеного один, і він невтішний: води в басейнах рік, і зокрема Південного Бугу, стає все менше.

У Енергоатомі переконані: покращення ситуації можливе за рахунок очищення малих річок. На території Миколаївської області такими є р. Кодима та Бакшала, яка напряму впадає у Олександрівське водосховище*. Це дасть можливість збільшити приплив води до 30 м3/с.

«Угода про асоціацію між Україною та Європейським Союзом зобов’язують Україну запроваджувати європейські стандарти у сфері управління водними ресурсами, їхньої охорони та боротьби із забрудненням. Рішенням Миколаївської обласної ради від 21.12.2018 № 35 затверджено «Програму розвитку водного господарства Миколаївської області на 2020-2021 роки», але, на жаль, до програми не включено заходи щодо розчищення притоків Кодими та Бакшали. З огляду на вищезазначене просимо розглянути можливість активізації робіт, спрямованих на збереження та очищення малих річок, а саме внести до «Програми розвитку водного господарства Миколаївської області на 2020-2021 роки» заходи з розчищення і впорядкування малих річок Миколаївщини з метою екологічного оздоровлення басейну річки Південний Буг і його притоків Кодими та Бакшали», - зазначено в листі т.в.о. президента НАЕК «Енергоатом» Петра Котіна на адресу голови Миколаївської ОДА Олександра Стадніка.

*Олександрівське водосховище - друге за запасами води та найнижче за географічним розташуванням в каскаді водосховищ на Південному Бузі. У складі гідротехнічних об'єктів Южно-Українського енергокомплексу водойма забезпечує виробництво електроенергії на Олександрівській ГЕС і слугує нижнім водоймищем для Ташлицької ГАЕС. Поряд з цим Олександрівський гідровузол використовується як водний акумулятор для зниження вододефіциту в нижній течії Південного Бугу. Накопичений у період весняного водопілля запас води спрацьовується з водойми в період літньої межені.

mayupravo.com
Вознесенськ
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію

Коментарі

Суспільство
Для виконання планових ремонтних робіт, які проводяться з метою забезпечення надійного постачання якісної електроенергії, філія АТ «Миколаївобленерго» Вознесенського району повідомляє, що згідно річного плану на 2020 рік буде проведено тимчасове відключення від електропостачання вулиць м. Вознесенська за графіком: 1 вулиці Київська, 1-5,Одеська,14-20,23-33,Соборності, 2, 4, 8,Танасчишина, 26-40, 48/А, 57-91, Центральна, 1-3, 2-6 03.08.2020 08:00-17:00
Суспільство
31 липня проведено позачергове засідання комісії з питань ТЕБ і НС при райдержадміністрації під керівництвом голови райдержадміністрації Івана Білоконя. Головне питання, яке було винесене на обговорення стосувалося заходів щодо запобігання поширенню гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 на території Вознесенського району відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 22 липня 2020 року №641. З урахуванням обго...
Суспільство
Мешканці Вознесенська мають можливість відпочити біля водойм. На мікрорайоні «Натягайлівка» маємо таких 2 місця - по пров. Лугового та вул. З. Космодем’янської. В плановому режимі (по понеділках та п’ятницях) робітниками КП «СОМ» проводиться прибирання прибережних смуг. Основна маса відпочиваючих дотримуються санітарних норм, але, нажаль, не всі. Так, по вул. З. Космодем’янської деякі люди залишають після себе сміття, чим псують настрій відпочинку.
Суспільство
Для виконання планових ремонтних робіт, які проводяться з метою забезпечення надійного постачання якісної електроенергії, філія АТ «Миколаївобленерго» Вознесенського району повідомляє, що згідно річного плану на 2020 рік буде проведено тимчасове відключення від електропостачання вулиць м. Вознесенська за графіком: 1 вулиці Київська, 1-5,Одеська,14-20,23-33,Соборності, 2, 4, 8,Танасчишина, 26-40, 48/А, 57-91, Центральна, 1-3, 2-6 03.08.2020 08:00-17:00 2 ву...
Суспільство
В Николаевской области осужденного приговорили к 5,5 годам лишения свободы за нападение на сотрудника Вознесенской исправительной колонии. Об этом сообщили в пресс-службе прокуратуры в Николаевской области. Согласно материалам дела, сотрудники учреждения исполнения при обыске в одном из корпусных помещений обнаружили в тайнике под столом восемь мобильных телефонов, которые запрещено использовать в колонии осужденными. Не согласившись с действиями сотрудник...
Суспільство
Получив разрешение суда, вознесенские полицейские и сотрудники Николаевского управления Департамента внутренней безопасности НПУ под процессуальным руководством прокуратуры провели обыски у двух мужчин, и обнаружили наркотические средства. Об этом сообщает отдел коммуникации полиции Николаевской области. С приусадебного участка 25-летнего местного жителя полицейские изъяли более 100 растений конопли, которые хозяин тщательно ухаживал, а в доме правоохранит...
Суспільство
28 липня відбулася чергова нарада з керівниками закладів дошкільної освіти Вознесенського району, яку провела в.о. начальника відділу освіти, культури, молоді та спорту райдержадміністрації Світлана Русаловська. В ході наради було розглянуто питання впровадження НАССР в закладах дошкільної освіти та створення безпечних умов організації харчування дітей. Сінєгрібова Н.М., технолог КУ «Вознесенський РЦОЗО», зосередила увагу керівників на необхідності дотрима...
Суспільство
З 3 серпня, в амбулаторії №2 КП «КНП Вознесенський міський центр ПМСД», почнуть прийом молоді спеціалісти сімейні лікарі Богомольна Анастасія Юріївна та Літвін Аліна Русланівна. Хто має бажання підписати чи переукласти декларацію з лікарем, можете відвідати амбулаторію ЗПСМ №2 з понеділка по п’ятницю за адресою вул. 228 Стрілецької дивізії, 26, щоб познайомитися зі своїм лікарем. Довідки за телефоном 0800213703.
Новини компаній
Ландшафтний дизайн - комплекс послуг в сфері ландшафтного дизайну, виготовлення ландшафтного декору та предметів сучасного ландшафтного мистецтва, починаючи з розробки концепції ландшафтного дизайн проекту і до його повного впровадження від дизайн-студії Романа Москаленко. Ландшафтний дизайн, який пропонує наша дизайн-студія можна розділити на три основних етапи. Це ландшафтний дизайн проект, виготовлення в майстерні складних елементів декору для ландшафтн...