Заходи з екологічного оздоровлення Південного Бугу

Державне підприємство «Національна атомна енергогенеруюча компанія «Енергоатом» ініціює заходи з оздоровлення Південного Бугу, зокрема очищення малих річок Миколаївщини. У листі на адресу голови держадміністрації Миколаївської області О. Стадніка за підписом т.в.о. президента компанії П. Котіна запропоновано внести відповідні доповнення до «Програми розвитку водного господарства Миколаївської області на 2020-2021 роки». Звернення викликане ситуацією, що склалася в басейні Південного Бугу протягом останніх років.

У листі, зокрема, зазначається, що, починаючи з 2015 року, рівень води в річці почав падати. Зменшення водності пояснюється негативними змінами в екологічному стані водних ресурсів, причинами глобального масштабу, пов’язаними з потеплінням клімату, та локальними, спричиненими діяльністю людини. У спекотні періоди року в умовах малої водності зростає антропогенне навантаження на річковий стік, що виявляється в збільшенні забору води на господарські потреби.

Щоправда, на теперішній час водозабір у басейні Південного Бугу зменшився в шість разів. На початку 90-х років він становив 1,8 млрд м3, у 2017-му - 298,6 млн м3. Значне скорочення забору поверхневих вод призвело до відповідного зменшення скидів стічних вод різної категорії якості та безповоротних втрат. Та, незважаючи на певне зменшення антропогенного навантаження, загальна гідроекологічна ситуація в річковому басейні залишається достатньо проблемною, зокрема через незадовільний технічний стан каналізаційних очисних споруд низки населених пунктів.

Енергетики наголошують, що вирішення еколого-економічних проблем необхідно здійснювати на якісно новому рівні, відповідно до суттєвих змін характеру природокористування, концепції розвитку водного господарства, з врахуванням світового досвіду управління природними комплексами.

У зверненні підкреслюється, що через нестачу води під загрозою не лише стабільність роботи Олександрівської ГЕС, Ташлицької ГАЕС і Южно-Української АЕС (так, на ОГЕС протягом 2015-2019 рр. гідроагрегати не працювали 380 днів). Державне агентство водних ресурсів України на офіційному сайті попередило (посилання https://www.davr.gov.ua/news/tshodo-vodogospodarskoi-obstanovki-na-vodnih-obyektah-ukraini-povyazanoi-z-malovoddyam-stanom-na-2-serpnya-2017-roku), що через аномальні осінь і зиму 2019-2020 рр. вперше за 120 років можуть бути обмежені права користування водою. Спираючись на статтю 45 Водного кодексу України, Держагентство наголошує, що за настання маловоддя права водокористувачів можуть бути обмежені або змінені умови водокористування, зокрема скиди води через греблі ГЕС. Зазначено, що в разі вжиття таких заходів пріоритетність надаватиметься забезпеченню питних і побутових потреб населення.

Позиція водного агентства базується на даних Укргідрометцентру, які свідчать, що сьогодні на більшості річок України спостерігається низька водність. Весняне водопілля на українських річках цього року відсутнє, а маловоддя може призвести до пересихання малих водотоків.

За визначеннями Міжнародної спільноти національний поріг мінімального водозабезпечення, необхідного для задоволення потреб сільського господарства, промисловості, енергетики та збереження довкілля в розрахунку на одну особу становить 1700 м3/рік. У разі зниження цього показника до 1000 м3/рік прийнято говорити про дефіцит водних ресурсів, а якщо він не перевищує 500 м3 - про абсолютний їх дефіцит.

Для басейну р. Південний Буг характерний хронічний дефіцит водних ресурсів, оскільки водозабезпеченість на одного жителя протягом останніх років становить лише 880 м3/рік. Зменшення водності річки викликане, окрім зміни клімату, ще й зарегульованістю її басейну. За кількістю штучних ставків і водосховищ він посідає перше місце в Україні (8,4 тис. і 188 відповідно). На ньому побудовано та експлуатується 50 малих ГЕС.

Висновок з вищезазначеного один, і він невтішний: води в басейнах рік, і зокрема Південного Бугу, стає все менше.

У Енергоатомі переконані: покращення ситуації можливе за рахунок очищення малих річок. На території Миколаївської області такими є р. Кодима та Бакшала, яка напряму впадає у Олександрівське водосховище*. Це дасть можливість збільшити приплив води до 30 м3/с.

«Угода про асоціацію між Україною та Європейським Союзом зобов’язують Україну запроваджувати європейські стандарти у сфері управління водними ресурсами, їхньої охорони та боротьби із забрудненням. Рішенням Миколаївської обласної ради від 21.12.2018 № 35 затверджено «Програму розвитку водного господарства Миколаївської області на 2020-2021 роки», але, на жаль, до програми не включено заходи щодо розчищення притоків Кодими та Бакшали. З огляду на вищезазначене просимо розглянути можливість активізації робіт, спрямованих на збереження та очищення малих річок, а саме внести до «Програми розвитку водного господарства Миколаївської області на 2020-2021 роки» заходи з розчищення і впорядкування малих річок Миколаївщини з метою екологічного оздоровлення басейну річки Південний Буг і його притоків Кодими та Бакшали», - зазначено в листі т.в.о. президента НАЕК «Енергоатом» Петра Котіна на адресу голови Миколаївської ОДА Олександра Стадніка.

*Олександрівське водосховище - друге за запасами води та найнижче за географічним розташуванням в каскаді водосховищ на Південному Бузі. У складі гідротехнічних об'єктів Южно-Українського енергокомплексу водойма забезпечує виробництво електроенергії на Олександрівській ГЕС і слугує нижнім водоймищем для Ташлицької ГАЕС. Поряд з цим Олександрівський гідровузол використовується як водний акумулятор для зниження вододефіциту в нижній течії Південного Бугу. Накопичений у період весняного водопілля запас води спрацьовується з водойми в період літньої межені.

mayupravo.com
Вознесенськ
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію

Коментарі

Суспільство
В Николаевской области суд дал три года испытательного срока организатору поджога домовладения фермера в Вознесенском районе. Об этом стало известно из соответствующего приговора Вознесенского горрайонного суда Николаевской области. Как известно, в сентябре 2018 года в селе Актовом Вознесенского района около часа ночи 50-летний фермер вместе с товарищем услышали, как злоумышленники бросили в дом три «коктейля Молотова». Пока жена занималась тушением возник...
Суспільство
У період дії карантину відбулось запровадження послаблення протиепідемічних заходів та дозволено регулярні пасажирські перевезення автомобільним транспортом у міському сполученні за умови перевезення пасажирів у межах кількості місць для сидіння. Відповідно, право проїзду відтепер мають усі категорії пасажирів. При цьому всі пасажири повинні мати засоби індивідуального захисту. У зв’язку з цим, та для зручності користувачів громадського транспорту, надаємо...
Суспільство
2 и 3 июня государственные инспекторы в общем рейде с общественниками и сотрудниками ГУ Национальной полиции в Николаевской области разоблачили грубые нарушения Правил рыболовства. Об этом сообщили в Николаевском рыбоохранном патруле, передает Інше ТВ. Так, 2 июня возле Александровской ГЭС было разоблачено 1 нарушение с убытками на 2700 грн. 3 июня около 04:00 утра были обнаружены два нарушителя, которые осуществляли лов рыбы лесковыми сетями. В сетях нахо...
Суспільство
Международный совет архивов (International Council on Archives) реализует широкомасштабный проект для обозначения на карте мира всех архивных учреждений, хранящих память человечества в архивных документах. В этом проекте участвуют все государственные архивы Украины, в том числе, на карте уже обозначен Государственный архив Николаевской области. Об этом на своей странице в Фейсбук сообщила руководитель Государственного архива Николаевской области Лариса Лев...
Суспільство
Про це йдеться у повідомлені прес-служби Миколаївської обласної державної адміністрації. Станом на 10:00 2 червня в Миколаївській області виявили один новий випадок коронавірусу. Всього зареєстровано 295 підтверджених випадки COVID-19, з них медичних працівників – 55. Одужало хворих на COVID-19 за добу – 23, всього – 178. Померло всього від наслідків COVID-19 – 7.
Суспільство
В стационарах на Николаевщине уменьшилось количество больных коронавирусом, сообщает Миколаївський обласний штаб з ліквідації наслідків НС. По данным штаба, например, на стационаре в Южноукраинске теперь занято не 30% койко-мест, а 20%. Стоит отметить, ранее сообщалось, что стало известно, какая ситуация с коронавирусом в Николаеве и в области 2 июня.
Суспільство
С 1 по 30 июня на территории Николаевской области полицейские будут проводить комплекс мероприятий по профилактике аварийности на дорогах. Особое внимание полицейских, которые обеспечивают безопасность дорожного движения, сосредоточено на выявлении и пресечении грубых нарушений ПДД, которые непосредственно влияют на состояние безопасности на дорогах и приводят к дорожно-транспортным происшествиям. В ходе отработки полицейские будут проводить информационно...
Суспільство
На минувшей неделе - с 25 по 31 мая – в Николаевской области родились 142 малыша – 71 мальчик и 71 девочка! Из них две двойни. Непосредственно в областном центре родился 71 ребенок – 39 парней и 32 принцессы… Самый маленький гражданин, с весом в 750 г, появился на свет в Николаевском роддоме №3.
Суспільство
Первомайский ЦНАП ежедневно в осаде – в последнее время здесь скапливается огромное количество людей преимущественно пенсионного возраста. Об этом идет речь в сюжете ТРК Нис-ТВ. Люди почтенного возраста приходят сюда, чтобы получить справку для возможности оформления субсидий. При этом им приходится выстаивать многочасовые очереди. В полвосьмого утра возле стен местного исполкома толпа людей – все они пришли за справкой. В этот раз возле ЦНАПа собралось ок...