Фермерські господарства після обстрілів відновлюють на Миколаївщині

Ангар, який постраждав від російської атаки

Фермерське господарство у селі Новомиколаївка, яке постраждало від бойових дій у 2022 році, майже повністю відновило роботу. Втім, навесні 2025 року підприємство знову зазнало втрат — у квітні російський дрон-камікадзе влучив у склад. Пише Суспільне.

Підприємство обробляє 2500 га, хоча 10 років тому починали з 360 га. За словами голови господарства голова господарства Олексія Смолякова, в господарстві вирошують 70% зернових із соняшником навпіл, а решта 30% — це нішеві культури: горох, нут, овочі та льон. Тут працюють по no-till.

90% господарств на Херсонщині розбиті, але аграрії перебувають в однакових податкових умовах із рештою України Читати

У 2022 році господарство повністю зупинило роботу — територія перебувала в зоні активних бойових дій. У 2023-му проводились розмінування, через що на 400 га урожай не збирали. Станом на 1 березня 2025 року 100% полів уже були засіяні.

Після удару «шахеда» у квітні 2025 року значно постраждала складська інфраструктура. Збитки оцінюють у 6 млн грн. Зараз склад працює лише на 30% від потужності. Загалом господарство має складські приміщення на 10 000 тонн зберігання. Довелося також замінити машину для очищення зерна.

«Зараз у нас встановлена очисна система — ця машина українського виробника. Її потужність — 100 тонн на годину», — каже Завідувач току Ігор Муравінець.

Попри труднощі, господарство розширює напрямки діяльності. Завдяки гранту від Данської ради у справах біженців на умовах співфінансування, підприємство придбало обладнання для виробництва паливних брикетів. Із загальної суми в 1,2 млн грн — 1 млн надала організація, ще 200 тис. грн — фермерське господарство.

«У майбутньому ми змонтуємо обладнання. І з 1 вересня, згідно з договором, ця лінія має запрацювати. Вона створена для того, щоб забезпечити наші потреби та потреби місцевого населення альтернативою дровам. У першу чергу — щоб не пиляли наші посадки, адже газ дуже дорогий. Щоб люди не знищували рослинність, яка росла десятиліттями», — наголосив Олексій Смоляков.